Straight Edge’in Önemi

[ALF aktivisti, anarşist, vegan ve straight edger Walter Bond’dan. Kendisi hayvanları katleden üç ayrı şirketi kundakladığından 2021’e kadar hapis cezasına mahkum edilmiştir. Bu yazısı 2011 Kasımı’ndan. Çeviri: Nezih Seven]

Devrimci bir zihniyete sahip olmanın bir parçası da inançlarımızı ve eylemlerimizi gözden geçirerek içinde yaşamak istediğimiz dünyaya uygun olmayanları elemektir. Bu değişimi ilk önce kendi içimizde gerçekleştirir, ardından çevremizdeki dünyaya yayarız.

Ben yeryüzünün ve hayvanların yaşadıkları ve geliştikleri bir dünyada var olmak istiyorum. Irkçılığın olmadığı bir dünyada yaşamak istiyorum. Annelerimizin ve kız kardeşlerimizin sokaklarda veya evlerde tartaklanmadığı bir dünyada yaşamak istiyorum. Tüm masum yaşama saygı duyulan ve kendine zarar verme eylemlerinin gerçekleşmediği, sarhoşluğun mümkün mertebe önüne geçildiği bir dünyada yaşamak istiyorum.

Bu amaca uygun olarak Straight Edge’im. Bu, keyfi uyuşturucu kullanımından uzak durmak üzere yaşam sürem boyunca geçerli olacak bir ant içmiş olduğum anlamına geliyor. Bunun da ötesinde, bu dünyayı daha barışçıl bir yer haline getirmek ve işkencenin, köleliğin ve ölümün-ister kişiye bir başkası tarafından dayatılıyor olsun, ister kişinin kendisi tarafından-karşısında durmak adına yemin etmiş olduğum anlamını taşıyor. Bu da beni yalnızca “uyuşturucudan arınmış” olmanın ötesinde, Straight Edge yapıyor. Bu, yaşamak için zor bir yemin ve %100 gerçekleştirebileceğinden emin olmayanlar tarafından edilmemeli.

Eğer günümüz Straight Edge hareketi için bir eleştiri yapmam gerekseydi, eleştirilerim Hayvan Hakları Hareketi için yapacaklarımla bir hayli benzer olurdu. Fazla söz ve düşünce var, ancak yeterli adım atılmıyor. Bu, Straight Edge için çok daha fazla geçerli bir durum; zira Straight Edge onyıllar boyunca müziğin etrafında şekillenen bir gençlik akımı olageldi. Bunun harika olduğunu düşünüyorum. Asla bir çocuğa gençliğimde benim de aynı sahnede eğlenmiş olduğumu inkar etmem. Ancak bir çok çocuğun erken yaşlarından yirmilerinin ortasına kadar yeminlerini bozmalarının sebebi, er ya da geç şovun bitiyor olması.

Tam da bu nedenle, Straight Edge’in bir özgürlük mücadelesi olarak sahneden sıyrılıp bağımsız olarak değer kazanmasını çok önemli buluyorum. Çünkü bu, gençlere dans hareketlerinin ve kukuletalı giysilerin ötesinde Straight Edge için yeni bir odak ve teşvik yaratır. Böylece Vegan Straight Edge’e giriş yapıyoruz. Gururla söyleyebilirim ki, Kuzey Amerika’da Straight Edge ve A.L.F. her zaman sıkı birliktelik içinde olmuştur. 90’lar boyunca Vegan Reich, Raid ve Green Rage gibi Hardline grupları, tutuculuğun saf etiği ve ciddiyetinin yanında Yeryüzü, Hayvan, Anti-Irkçılık ve Anti-Kapitalizm mücadelelerin en iyi öğelerinin harmanıyla gençleri radikal ve fanatik Hayvan Özgürlüğü Aktivizmi’ne yönlendirmişlerdir. Tüm bunlar albümlerin “daha fazla metal, daha az punk”a dönüşmesiyle oldu. Ve işe yaradı! Elbette disiplinin gücü ve bir eylem programıyla birlikte.

8 yıl boyunca neredeyse aralıksız gerçekleşen A.L.F. eylemlerini kapak yapmak için birden fazla yeraltı fanzini gerekiyordu. Çünkü müzik, şimdi olduğu gibi kendi içinde bir son değildi. Kişisel görüşlerimiz ne olursa olsun, yüzbinlerce vizonu kurtarmış ve pek çok hayvan sömürücüsünü sonsuza dek kapatmış olan son derece başarılı ve kasıtlı bir örgütleme çabasıydı.

Vegan Edge’in tükendiğini veya o günlere kıyasla zayıfladığını düşünmüyorum. Yalnızca bir yön yoksunluğunun olduğunu düşünmekteyim. Son on yıl içinde gerçekleşmiş olan bir tür sapma. Buna sebebiyet veren şeylerden bazılarının 90’larda başlamış olduğunu hissediyorum. Hayvanların maruz bırakıldıkları işkencenin, ırkçılık, kapitalizm ve tüketicilik gibi insana yönelik pek çok işkenceyle aynı şablonları, ilişkileri ve psikolojiyi izlediği açıkça ortada. Bu bağlantıyı reddetmek olmaz. Çeşitli özgürlük mücadeleleri içerisinde bulunduğumuz haklı konumda bunun farkında olarak yer alıyoruz.

Ancak diğerlerinden farklı olarak, kendi hareketimizin otonomisini ciddi oranda kurban etmekteyiz. Öncelik verdiği kendi mücadelesini bir süreliğine askıya alarak laboratuvarlardan hayvan kurtaran bir yerli halk mücadelesi arasaydınız, bulmakta epey zorlanırdınız. Ancak Hayvan Özgürlüğü ve özellikle hareketin militan düşünce okulları, diğer davalara sıçrayış yapmaktalar. Ne yazık ki refahçılar bile hayvan gündeminin otonomisini korumakta daha iyiler-yalnızca konu olarak olsa da.

Dayanışmadaki gerçek gücümüz, diğer mücadelelerle taktik ve kaynak paylaşımında yatıyor-kendi davamızdan taviz vermekte değil. Ve ne yazık ki Vegan Edge bu “öncelikli hedef yoksunluğu”na yenik düşmüş durumda.

Yaklaşık 5 yıl önce bir konsere gittiğimi hatırlıyorum… Sanırım “Shai Halud” konseriydi ve barınaktaki hayvanlara yardım eden bir çocukla konuşuyordum. Bana gülümsedi ve “Walter, sen fazla mesaj endekslisin.” dedikten sonra uzaklaştı. Vegan Straight Edge grubu olarak tanınan grupların şarkı sözlerini araştırmaya başladığımda yükselen bir trend gördüm; Veganizm ve Hayvan Özgürlüğü temalı dövmeler yaptırmanın havalı olduğu, albüm kapağında grubun Vegan Straight Edge yaşam tarzını nasıl desteklediğini yazmasının havalı olduğu, ve aynı şekilde, şarkı sözlerinde hiçbir şekilde Hayvan Özgürlüğü’nden veya Straight Edge olmak için geçerli olan sebeplerden bahsedilmemesinin havalı olduğu bir trend.

Bu kayıtsızlık yalnızca müzik sahnesine etki ediyor olsaydı, benim için tolere edilebilir bir durum olurdu. Ancak durum böyle değil. Bu, yeraltı direnişini ayakta tutan mesajı saptırıyor. Bir müzisyen olarak ciddi bir ilham kayağı olabilirsin (Earth Crisis tanıdık geliyor mu?). Aynı zamanda başka herhangi bir yerde elde edemeyeceğin özgürce konuşma fırsatına sahipsin. Bir şarkıda hayvanlar üzerinde deney yapan birinin beynine sıkmaktan veya nasıl araba bombası yapılabileceğinden bahsedebilirsin, ama ben bunları bir başlığın altına yazamam. Bu, her zaman ve her yerde taktiksel olarak müzikle devrimin birlikte hareket ediyor oluşunun altında yatan sebeptir.

Straight Edge’in yeniden Straight Edge olduğunu görmek isterdim. Vegan Hardline’ın ve çetelerin uyuşturucunun niçin sömürücü ve yanlış olduğunu dillendirdiklerini ve buna karşı savaş verdiklerini görmek isterdim. Ve hayır, on arkadaş toplanıp bir sigara içicisini dövmekten bahsetmiyorum. Ancak bölgesel seviyede uyuşturucu tacirlerine ve insanların ölüme giden yolda yavaşça zehirlenerek mahvolmalarından kazanç sağlayanlara karşı doğrudan eylemler düzenlenebilir. Sokaktaki torbacıdan alkol satış noktalarına, hatta tıbbi endüstriyel ilaç/uyuşturucu kompleksine kadar, uyuşturucu ve içki için getirilen düşük kısıtlamalar sıklıkla budalaca ve tehlikeli davranışlara yol açıyor.

Bağımlılık yalnızca uyuşturucu kullanıcısı için değil, onu seven, umursayan veya ona güvenen herkes için bir kabustur. Genellikle ciddi seviyeye ulaşmış bağımlılıkların şifası bulunamamakta ve bağımlının bir daha hayatı boyunca uyuşturucuyu kullanmama ihtimali çok az. AstraZeneca gibi dev ilaç/uyuşturucu şirketleri hayvanlar üzerinde yapılan deneylere muazzam yatırımlar yapmakta. David “Tiller” Jentsch gibi pek çok kafayı yemiş hayvan deneycisi primatları sokak uyuşturucularına bağımlı yapıyor-üstelik halihazırda itaat etmeye programlanmış uyuşturucu bağımlısı insan primatlarla dolu bir dünya varken. Günümüz Meksika’sı gibi ülkelerde uyuşturucu ticareti üzerinden sivil savaş yaşanıyor ve sokaklar kan gölüne dönüyor-gerçek narko-terörizm. Ama bu yalnızca buzdağının görünen kısmı.

Straight Edge’in tıpkı radikal Hayvan Özgürlüğü grupları ve çevreci grupların onlarca yıldır yaptığı gibi yeraltı taktikleri ve lidersiz direniş ile hareket ettiğini görmek isterdim. Aynı zamanda Vegan Straight Edge’in olgunlaştığını ve her yaştan insan arasında yayıldığını görmek isterdim. Gençler için varolan sahne harika. Ancak Straight Edge’in yalnızca gençlere özgü olması için bir sebep yok. Uyuşturucu ve alkolizm batağından bir şekilde sağ çıkmış veya bağımlı bir yakını olan yetişkinler, kesinlikle tavşan deliğinin ne kadar derine indiğine dair daha gerçek bir algıya sahipler. Bu nedenle Straight Edge, herkes için ideal olan bir yaşam tarzı olarak görülmeli-tıpkı Veganizm gibi.

Böylece sonraki aşamaya geçiyoruz. Straight Edge ve Veganizm’in eşanlamlılaşmaları gerektiğini hissediyorum; sosyal adalet ve tüm masum yaşama saygı. Uyuşturucusuz yaşamanın ilk etkisi bireyi ideal konumuna yükseltmektir; böylece kendisiyle ilişki içinde olduğumuz dünya da daha iyi bir yer haline gelir, çünkü kimse bağımsız bir ada değildir. Etrafımızdakileri etkilemekteyiz-çoğu kez sandığımızdan da fazla. Tutarlılık ve netlik adına, Veganizm ve Straight Edge birbirlerinin uzantısı olmak zorunda. Et, süt ve yumurta steroid, antibiyotik, hormon ve daha fazla uyuşturucuyla doldurulmuş durumda. Aynı zamanda dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmekten bahsettiğimizde akıl karı olan tek şey bu isteğimizi gerçek dünyaya, doğaya ve hayvanlarla olan ilişkimize dek genişletmemizdir. Özellikle de eylemlerimizin çevremizdekilerle direkt ilişki içerisinde olduğunu farkettiğimizde.

Veganizm Straight Edge’in ardından gelen bir ideoloji değildir. 80’lerin ortalarından beri “Youth of Today” ve “Gorilla Biscuits” gibi gruplar, “Cats and Dogs” gibi parçalarında vejetaryen olmak için etik sebeplerden bahsetmekteler. Ve son olarak, konuyu taktiksel seviyede ele alırsak, devrimcilerin ve devrimci mücadelelerin başarı için bir ön-gereklilik olarak temiz ve ayık olmak zorunda olduklarını tekrar ve tekrar görürüz. Malcolm X ve Kara Panterler bu konuda günümüz Amerika’sı için akla gelen iki örnektir. 80’lerde yazılmış olan Hayvan Özgürlüğü Cephesi El Kitabı’nda bile (Animal Liberation Front Primer) A.L.F. içerisinde etkin olan hiçkimsenin uyuşturucu kullanmaması ve hatta kullanan bireylerle birlikte çalışmaması gerektiği üzerinde durulmuştur. Uyuşturucu ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin bağlantısı kısaca açıklanmış, ardından paragraf, “Önemli olan hayvanları kurtarmak-dumanlı veya sarhoş olmak değil.” şeklinde sonlandırılmıştır.

Pek çok kişi hareket için en iyi yöntemin ne olduğunu bilmiyor. Yalnızca aktivizm için değil, günlük yaşantıda da böyle. Dünya üzerinde etkili bir değişim gerçekleştirmeden önce kendi içimizdeki değişimi gerçekleştirmek zorundayız. Hayvan ve Yeryüzü Devrimi gerçekleşmeden önce, devrimciler olmak zorunda. Ve bu devrimciler minik iksirlerini yudumlayarak devrimi bekleyen bir serseri tayfası olmayacak. Nüfusun çoğunluğu şefkatli ve bilinçli yaşam yoluna girmeden önce, biz girmek zorundayız.

Bu gezegende korkunç yanlışlar yapılıyor. Devletler, şirketler ve bireyler tarafından-ve bu bir şaka değil, lanet olsun ki gerçek ve bu nedenle dikkatimizi ve enerjimizi buna yöneltmemiz gerekiyor! Ve bu yanlışlar aynı zamanda kendimizi olabileceğimiz en iyi şey yapmamızı da gerektiriyor. Bu da kim olduğumuzu, neye inandığımızı ve bu hedeflere ulaşmak adına neleri feda etmeye istekli olduğumuzu bilmemiz anlamına geliyor. Birincil olarak hayvanlara, ikincil olarak birbirimize ve üçüncül olarak da yakın fikirlere sahip diğer hareketlere kulak vermemiz anlamına geliyor-asla düşmanlarımıza ve işkencecilere değil! Organize, ateşli ve birbirimizin proje ve eylemlerine destekçi olmamız anlamına geliyor.

Hayvan Özgürlükçüleri olarak hayvan işkencecileriyle direkt olarak karşı karşıya gelmemiz veya hayvanlara ilgi göstermemiz ve yardım etmemiz gerekiyor-kendi ellerimizle. Straight Edgerlar olarak ayıklığın pozitif bir örneğini oluşturmamız ve kurtarabildiklerimizi uyuşturucu batağından kurtarmamız gerekiyor. Aynı zamanda bu yozlaşmadan çıkar sağlayan birey ve şirketlere karşı savaş vermeliyiz. Vegan Hardlinerlar olarak, yalnızca Yeryüzü, Hayvan ve İnsan Özgürlüğü için değil, tüm masum yaşam için tüm gücümüz, cesaretimiz, zekamız, sevgimiz ve ciddiyetimizle savaş vermemiz gerekiyor. Çünkü bir masumun yaşamı için kendi yaşamımızmışçasına savaştığımızda, yalnızca haklı olmaktan öte, tüm yasaların üzerinde oluruz.

Vegan Straight Edge diriliyor, bedeli ne olursa olsun!

Çeviri: Nezih Seven

VEGAN ŞAKİRT FACEBOOK SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!


Walter Bond 2021’e kadar hapishanede ve Facebook ya da internet kullanamıyor. Hapishane kantininden vegan ürünler alabilmesi için bağışlara ihtiyacı var. Yardım etmek için lütfen sayfasını ziyaret edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s