HardLine Manifestosu

[Bu manifesto Sean Muttaqi tarafından yazılmış ve kendisinin vokal olduğu Vegan Reich isimli hardcore punk grubunun 1990 tarihli Hardline adlı albümünün içerisinde yer almıştır. Çeviri: Nezih Seven]

Yeryüzünü ve üzerindeki tüm yaşamı yok etmekte olan karanlık güçlere karşı savaşmak için hem fiziksel hem de ahlaki açıdan yeterince güçlü bir ideoloji ve hareketin vakti geldi. Satın alınamaz ve saptırılamaz, zihni uyuşturan ve bedeni zayıf düşüren bozukluklardan bağımsız bir hareket. Çelişki ve tutarsızlığa yer bırakmayan, saf ve haklı bir ideoloji. Öyle bir ideoloji ki her şeyi tek bir standarda göre yargılayacak ve bireysel sorumluluğu ve yükümlülüğü tüm diğer şeylerin üzerinde tutacak. Yalnızca dışsal olanla değil, içsel olanla da ilgilenecek bütüncül bir bakış açısı olacak-tüm yaşamı genişletilebilir bir kaynak olarak kabul eden kapitalizm gibi fiziksel olmayan işkence biçimlerinin yalnızca yaşamlarımızı yöneten, kültürümüzü etkileyen ve dünyamızı yok eden enstitüleri yöneten kişiler tarafından korunan kaçık değerlerin manifestosunun dışavurumu olduğunun farkında olacak.

Bu ideoloji aynı zamanda adalet anlayışının daima seçici olduğu tek konulu hedeflerin kusur barındırdığını kabul etmek zorunda. Bu tür tek konulu hareketler daima kendi davalarına ve kişisel kavgalarına gömülürler, öte yandan diğerlerinin haklarını ya görmezden gelir, ya da onların karşısında yer alırlar. Bu ideoloji ise bu tür hatalı yaklaşımların ötesine geçmek, mantıklı ve kapsayıcı bir hareket programı ve düşünce sistemi oluşturmak zorunda-ki bu şekilde başarılı olunabilir, hatta olunacaktır.

Bu ideoloji, bu hareket, Hardline‘dır. Tek bir etik üzerine kurulu bir inanç sistemi ve yaşam yolu… Bu etiğe göre tüm yaşam kutsaldır ve her canlının hiçbir müdahaleye maruz kalmadan kendi doğal konumunda huzur içinde varolma hakkı vardır. Bu tek etik, herhangi bir kimsenin kişisel yakınlığı göz önünde bulundurulmaksızın, bir fetüsten yetişkin bir insana (siyah, beyaz, erkek ya da dişi), bir hayvandan o hayvanın yaşam alanına, tüm canlıların özgürlüğünü ve eşit haklarını güvence altına alır. Hardline prensiplerine göre herhangi bir şekilde bir başkasının haklarına zarar verilmediği müddetçe herşeye izin vardır. Bu haklara müdahale eden herhangi bir eylemse kendi içinde hak sayılmayacak ve bu nedenle tolere edilmeyecektir. Çevresindeki yaşamı yok edenler, ona zarar verenler veya çevresindeki yaşamı yahut niteliğini tehdit edenler artık masum sayılmayacak ve dolayısıyla tüm haklarından mahrum bırakılacaklardır.

Hardlinecılar günlük yaşamlarını bu prensiplere göre sürdürecekler. Doğanın kanunlarıyla bir yaşayacaklar ve bu kanunları tatminiyet arzusu nedeniyle bir kenara atmayacaklar-sapkın cinsel eylemler veya kürtajdan tutun da herhangi bir tür uyuşturucu kullanımına kadar (ve kişinin çevresindeki tüm yaşama zarar verdiği, ama yalnızca kendisine zarar veriyor olduğu bahanesine sığındığı diğer durumlar da buna dahil). Ve elbette, kişinin masum yaşamların yok edilmemesi gerektiğine duyduğu inanca uygun olarak hiçbir hayvansal ürün tüketilmeyecek (ister ceset olsun, ister süt, ister yumurta). Günlük yaşamdaki bu saflıkla, gerçek hardlinecı dünyanın geri kalanını bağlı olduğu zincirlerden özgürleştirmek için mücadele etmeli-bazen yaşamı kurtararak, bazen de onu yok edenlerle hesaplaşıp adaleti sağlayarak.

Yalnızca bu adanma ve itikatla; yani beyan edilmiş hedeflerimiz ve inançlarımızla uyum içinde yaşayarak, bedenimizin ve zihnimizin temizliğinden güç kazanarak ve bir yandan dünyayı zehirli düşünceleri, eylemleri ve kirlilikle yok edenlere karşı aktif mücadele vererek muzaffer olabiliriz.

Çeviri: Nezih Seven

VEGAN ŞAKİRT FACEBOOK SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!

Reklamlar

HardLine Manifestosu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s